Terapia blizny to termin wciąż mało popularny. Większość osób posiadających blizny nie wie, że nie tylko można z nimi pracować, ale że wręcz powinno się to robić. Pacjent opuszczający szpital po zabiegu chirurgicznym nie ma pojęcia czy i jakie konsekwencje dla niego będzie miała blizna pooperacyjna.
Terapia blizn to różnego rodzaju zabiegi na bliźnie oraz sąsiadujących z nią tkankach. Ma ona na celu nie tylko zmniejszenie widoczności blizny, ale przede wszystkim nieprawidłowości, jakie niesie za sobą blizna. Jej obecność to nie tylko aspekt wizualny i estetyczny. Blizna, nawet ta najmniejsza, ma ogromny wpływ na nasz organizm. Terapeuta pracujący z blizną skupia się przede wszystkim na zmianach zachodzących w tkankach położonych głębiej, gdyż to one najczęściej przyczyniają się do powstawania powikłań i zaburzeń. Terapia blizn ma na celu przywrócenie elastyczności, miękkości i ruchomości blizny oraz redukcję dolegliwości przez nią generowanych.
Warto również wiedzieć, że terapia blizn to nie tylko praca z powstałymi już bliznami. Jeśli masz zaplanowany zabieg chirurgiczny, zgłoś się do terapeuty blizn, który poinformuje Cię jak przygotować się do operacji i co zrobić, aby rana pooperacyjna ładnie i szybko się goiła, a blizna będąca skutkiem rany była jak najmniej widoczna i powodowała jak najmniej zaburzeń.
Pamiętaj, że na terapię blizny nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie bywa za późno. Można ją rozpocząć nawet na drugi dzień po zabiegu – terapeuta nie pracuje wtedy bezpośrednio na ranie, lecz prowadzi terapię tkanek sąsiadujących. Blizny stare, nawet jeżeli są już kilku, czy kilkunastoletnie również mogą nadawać się do terapii, zwłaszcza jeżeli w procesie diagnostycznym wykazują cechy zaburzenia.
Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób ja pracuję z blizną zajrzyj tutaj: „Jak pracuję z blizną?”.
Przeczytaj również: „Blizna i jej konsekwencje”, „Konsekwencje blizny powstałej po cesarskim cięciu”, „Zrosty i ich wpływ na organizm”.