Olejki eteryczne są stosowane w różny sposób ze względu na ich różnorodne właściwości i zastosowania. Poniżej znajdziesz kilka popularnych sposobów używania olejków eterycznych:
1. INHALACJA
Stosowanie aromatyczne zwykle odbywa się za pośrednictwem bezpośredniego wdychania olejku eterycznego, najczęściej z dłoni lub przy użyciu dyfuzora olejków eterycznych lub kąpieli parowej.
– INHALACJA BEZPOŚREDNIA – kapnij 1-3 krople na dłoń, wacik, kawałek materiału lub papieru. Nie wdychaj esencji bezpośrednio z butelki, ponieważ resztki esencji na szyjce zwykle tracą swoje właściwości wskutek utleniania. Kiedy nałożysz esencję na dłoń, rozprowadź ją również na drugiej, przykryj dłońmi nos i usta i weź powolny, głęboki oddech. Następnie wstrzymaj na chwilę oddech i powoli wydychaj powietrze z płuc. Możesz sobie wyobrazić, że wdychasz pożądane rezultaty, wydychając wszystko, co złe i czego chcesz się pozbyć. Powtórz jeszcze co najmniej 2 -3 razy.
– ROZPYLANIE ESENCJI W POMIESZCZENIU METODĄ ZIMNEJ DYFUZJI – dyfuzory tworzą z olejku eterycznego i wody delikatną mgiełkę, która łatwo rozprowadza się w powietrzu, a jednocześnie oczyszcza go i nawilża. Urządzenia te działają na zasadzie tak zwanej zimnej dyfuzji, w trakcie której nie dochodzi do nagrzewania i degradacji olejków. Metoda ta jest ekonomiczna i skuteczna. O tym, jak wybrać dyfuzor przeczytasz TUTAJ.
Sposób użycia: wlej do dyfuzora wodę destylowaną i dodaj ok. 5 kropli olejku eterycznego. Dawkowanie zależy od siły konkretnego olejku eterycznego i wielkości pomieszczenia. Zacznij od 5 kropli, a później możesz zwiększyć ilość według potrzeby. Początkującym generalnie zaleca się rozpylanie olejków przez 15 – 30 minut i stopniowe wydłużanie czasu dyfuzji.
Podczas dyfuzji powietrze w pomieszczeniu oczyszczane jest z patogenów i przykrych zapachów, a sam olejek dobroczynnie wpływa na organizm człowieka. W ten sposób możesz wypełnić swój dom cudownym zapachem bez konieczności użycia toksycznych wtyczek lub świec na bazie zapachów syntetycznych.
W odróżnieniu od lamp (kominków) aromatycznych, które podgrzewają olejki, a tym samym zmniejszają efekty ich działania, dyfuzor za pomocą fal ultradźwiękowych rozkłada cząsteczki olejku i wody na mikrocząsteczki. W ten sposób stają się one ujemnie naładowanymi jonami o wyjątkowo dobroczynnym wpływie na organizm. Ponadto cząsteczki te są lżejsze od powietrza, dzięki czemu z dyfuzora unosi się delikatna para, która szybko rozprowadza się w pomieszczeniu, oczyszcza go, a jednocześnie nawilża powietrze.
– KĄPIEL PAROWA – jest odpowiednia na przykład przy dolegliwościach układu oddechowego, przeziębieniach i zatkanych zatokach. Oprócz tego odgrywa ważną rolę w pielęgnacji skóry. Za pomocą paru i olejków eterycznych skóra jest nawilżana i jednocześnie głęboko oczyszczana. Każdy ekspert wie, że głębokie oczyszczenie jest najważniejszym krokiem do uzyskania promienistej, jędrnej i delikatnej skóry.
Sposób użycia: dodaj do naczynia z ciepłą wodą (optymalna temperatura wynosi ok. 40 stopni) kilka kropli olejku eterycznego do kąpieli parowej jest rozcieńczenie olejku w substancji nośnej, np. odrobinie soli. Pochyl się nad naczyniem z wodą, zakryj głowę i ramiona ręcznikiem i wdychaj przez 5-15 minut.
Kąpiel parowa to skuteczny sposób na zdrową, jędrną i promienną skórę. Zanim jednak do niej przystąpisz, dokładnie oczyść skórę twarzy, a następnie przetrzyj twarz tonikiem, aby usunąć z niej resztki potu i oczyścić pory.
2. APLIKACJA ZEWNĘTRZNA
W przypadku nakładania olejków bezpośrednio na skórę zaleca się rozcieńczyć olejki w wysokiej jakości, tłoczonym na zimno oleju nośnym pochodzenia roślinnego. Nie zmniejsza to skuteczności olejków, a wręcz przeciwnie – wydłuża czas ich działania, poprawia wchłanianie olejku i jednocześnie chroni.
Rozcieńczenie olejków eterycznych w %
5ml buteleczka 10 ml buteleczka
(1 łyżka oleju nośnego) ( 2 łyżki oleju nośnego)
0,8% 0,5 kropli 1 kropla
1% 1 kropla 2 krople
2% 2 krople 4 krople
3% 3 krople 6 kropli
4% 4 krople 8 kropli
5% 5 kropli 10 kropli
10% 10 kropli 20 kropli
-
Stopień rozcieńczenia 0,5 – 1% jest odpowiedni dla skóry dziecięcej, wrażliwej i w przypadku aplikacji na delikatne obszary ciała takie jak np. twarz.
-
Stopień rozcieńczenia 2 – 3% to standardowe rozcieńczenie odpowiednie zarówno w przypadku starszych dzieci, jak i dorosłych. Rozcieńczenie 2% znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry, natomiast 3% w zabiegach terapeutycznych.
-
Rozcieńczenie 3% jest odpowiednie do krótkotrwałych aplikacji w przypadku ostrych dolegliwości, np. migreny lub bólów mięśni.
-
Stopień rozcieńczenia 5 – 10% znajduje zastosowanie w produkcji domowych kosmetyków i masażu obolałych mięśni. Naturalne perfumy zwykle składają się z 1 części esencji i 2 części substancji nośnej.
Stopień rozcieńczenia zależy między innymi od tego, czy nakładamy olejek na wrażliwe partie ciała, czy raczej tam, gdzie skóra jest mniej delikatna. Zależy też od tego, czy korzystamy z łagodniejszych czy z mocniejszych olejków, jak również od rodzaju skóry – dziecięcej, wrażliwej itp. Reakcja na olejki eteryczne u każdego może być inna, dlatego przed użyciem nowego olejku zawsze zaleca się wykonać test na niewielkim obszarze skóry. Najbezpieczniejszymi miejscami do aplikacji olejków eterycznych są stopy i dłonie.
– MASAŻ – masaż aromaterapeutyczny wspomaga krążenie krwi, stymuluje limfę, zmniejsza napięcie i podnosi energię życiową. Rozgrzej dłonie przez pocieranie, przygotuj sobie mieszankę olejku eterycznego z olejem nośnym, dodając 4 – 5 kropli esencji na 1 łyżkę oleju i wcieraj całość w obolałe miejsce okrężnymi ruchami.
– OKŁADY – ciepłe okłady są szczególnie odpowiednie przy przewlekłych bólach pleców, bólach reumatycznych i bólach stawów. Nałożenie ciepłego okładu na olejek eteryczny przyspiesza i pogłębia proces jego wchłaniania. Jak to zrobić? Nałóż olejek eteryczny na skórę, zanurz ręcznik w ciepłej wodzie, wyciśnij nadmiar wody i przykryj nim wymagane miejsce. Możesz również owinąć mokry ręcznik w suchy. Pozostaw na 10 – 30 minut. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów usuń okład i nasmaruj dotknięty obszar olejem nośnym. Aby spotęgować działanie olejku i przyspieszyć jego wchłanianie, użyj ciepłego okładu nasączonego olejem.
– KĄPIEL – kąpie jest jednym z najlepszych sposobów na cieszenie się cudownymi właściwościami terapeutycznymi olejków eterycznych. Uspokaja nerwy, oczyszcza organizm z toksyn, a jednocześnie łagodzi bóle mięśni. Kąpiel może być całkowita lub wykonana w pozycji siedzącej. Użyj przyjemnie ciepłej wody, do której dodaj 5 – 10 kropli olejku ( w przypadku kąpieli siedzącej wystarczą 2 – 3 krople, a jeśli masz jacuzzi, użyj 3 kropli na jedną osobę). Zanim wejdziesz do wanny, dokładnie wymieszaj wodę, a jeśli zamierzasz użyć mocniejszych olejów, zawsze wymieszaj je z olejem nośnym. Rolę nośnika dla olejków eterycznych może odgrywać sól morska, himalajska, soda oczyszczona lub olej nośny.
– PIELĘGNACJA SKÓRY – możesz sobie przygotować szybkie i skuteczne domowe peelingi, maseczki lub serum.
Źródło: Olejki Eteryczne – Przewodnik praktyka
Przeczytaj również ten artykuł – Jak wybrać markę olejku eterycznego? – aby dowiedzieć się, która marka olejku eterycznego jest dla Ciebie najlepsza.
Możesz także przeczytać – Podrabiane marki olejków eterycznych, których należy unikać – aby odkryć marki olejków eterycznych, od których należy trzymać się z daleka, a także dowiedzieć się, jak rozpoznać podrabiane olejki eteryczne.
Zachęcam do zgłębiania tajemnic aromaterapii i korzystania z jej dobroczynnych właściwości aby osiągnąć równowagę i harmonię w życiu. Źródłem cennych informacji a także miejscem, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia własnych receptur jest strona AROMATERAPIA.
ŚWIETNEJ JAKOŚCI NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE ➡️ www.olejki.org
Wykorzystaj kod rabatowy na swoje pierwsze zakupy w BEWIT! Kod promocyjny dający zniżkę -15% to: WVX2RDTP