NORDIC WALKING
Nordic Walking to technika marszu, polegająca na zaangażowaniu jak największej części układu ruchu przez intensywniejsze ruchy ramion, wydłużony krok i prawidłowe wykorzystanie kijów do efektywnego odbicia. Właściwa technika marszu niesie ze sobą liczne korzyści. Ze względu na zaangażowanie całego ciała i zbawienny efekt odciążania stawów nordic walking stanowi jedną z najkorzystniejszych form aktywności ruchowych: wspiera odchudzanie, profilaktykę zdrowotną i procesy rekonwalescencji. Każdy znajdzie tu swoje przyjemności i swoje korzyści: jeden polubi nordic walking na poziomie sportowym, dla drugiego będzie to sposób na niedzielny spacer. Jeszcze inni docenią nordic walking jako metodę poprawy sylwetki lub kondycji czy jako receptę na powrót do zdrowia. Każdy, kto oczekuje efektów uprawiając nordic walking, osiągnie je. Warunek jest jeden: trzeba ćwiczyć systematycznie.

Prawidłowa technika nordic walkingu nie tylko dostarcza sportowej radości i satysfakcji, lecz także przynosi mnóstwo korzyści ważnych dla naszego zdrowia. Marsz z kijami jest polecany osobom z każdej grupy wiekowej. Jeśli tylko możesz chodzić, możesz chodzić też z kijami i czerpać z tego korzyści odpowiednie do wieku. Ograniczać mogą jedynie dwie rzeczy: brak chęci i zły stan zdrowia.
Nordic walking jest polecany jako forma ruchu pozwalająca na łagodną i stopniową poprawę wydolności. Z kijami możesz maszerować wszędzie i o każdej porze roku. To sport bardzo towarzyski – towarzystwo motywuje do ciężkiej pracy i umila czas ćwiczeń. Pamiętaj tylko, aby część werbalna nie zdominowała części wysiłkowej. Towarzystwo ma mobilizować do szybszego marszu, a nie go spowalniać. Jak każdy ruch (a zwłaszcza ten na świeżym powietrzu), nordic walking relaksuje, poprawia nastrój i pobudza wydzielanie endorfin. Nordic walking uruchamia ok. 90% układu mięśniowego, czyli aż 600 mięśni. Oczywiście nie wszystkie partie pracują jednakowo.
Nordic walking:- wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni stabilizujących kręgosłup, tworzących tzw. naturalny gorset mięśniowy;
- doskonale kształtuje smukłą, sportową sylwetkę, poprawia wygląd talii, ud i pośladków;
- wzmacnia serce, wspomaga pracę układu krążenia i układu limfatycznego;
- dzięki intensywnej pracy klatki piersiowej wzmacnia mięśnie oddechowe;
- pozytywnie wpływa na ogólną koordynację ruchową za sprawą naprzemienności ruchów i ich zamaszystości;
- pozwala jednocześnie ćwiczyć wytrzymałość, siłę i zakresy ruchomości w stawach, czyli gibkość;
- wpływa na znaczny wzrost siły tylnych mięśni ramion, przedramion oraz dłoni, tzn. siły chwytu;
- zwiększa odporność organizmu jak każdy wysiłek wytrzymałościowy, a zwłaszcza podejmowany w różnych warunkach atmosferycznych.
Przy regularnych treningach z kijami obniżają się spoczynkowe wartości tętna i ciśnienia krwi. U chorych na cukrzycę zwiększa się wykorzystanie glukozy i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Dzięki pracy całego ciała poprawia się ukrwienie, a tym samym – dotlenienie i odżywieni tkanek. Jest to szczególnie korzystne w profilaktyce chorób układu kostno-stawowego, np. osteoporozy.
Nordic walking pozytywnie wpływa na gospodarkę tłuszczową – obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa, pobudza aktywność pompy mięśniowo-naczyniowej w kończynach górnych i dolnych, głównie za sprawą zaciskania i otwierania dłoni, zamaszystych wymachów ramion, intensywnej pracy mięśni stóp i łydek. Wzmacnia mięśnie pleców, poprawia ich ruchomość, zapobiega bólom ramion i kręgosłupa. Pozwala osiągnąć znaczną poprawę tolerancji wysiłku u osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Wykazano również, że nordic walking poprawia samopoczucie, nastrój i nastawienie do aktywności fizycznej.
Powyższy tekst to fragmenty książki Aleksandra Wilanowskiego „Nordic walking dla każdego”, którą bardzo polecam 🙂
Przeczytaj również: Nordic walking – marsz po zdrowie!