STREFA PACJENTA
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WIZYTĘ U FIZJOTERAPEUTY?
- przyjść 5 minut wcześniej,
- przynieść ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną: historia choroby, wypis ze szpitala, badania obrazowe (RTG, USG, TK, MRI),
- założyć luźny strój oraz bieliznę umożliwiającą fizjoterapeucie wykonanie badania i zapewniającą Państwu komfort,
- przed wizytą nie przyjmować leków przeciwbólowych,
- przed wizytą postarać się nie używać kremów czy balsamów nawilżających sprawiających, że ciało będzie śliskie co utrudni zabieg.
Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?
Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę? To bardzo dobre pytanie, na które każdy pacjent powinien znać odpowiedź. Ważne jest, aby umieć rozpoznać, czy trafiliśmy do profesjonalisty w swoim fachu, czy do osoby, której bardziej zależy na pieniądzach, którymi za tę wizytę płacimy. Czym więc kierować się przy wyborze fizjoterapeuty?
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty oparta jest przede wszystkim na diagnostyce. Terapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Pyta o zgłaszaną dolegliwość, jej lokalizację, charakter oraz przebieg – co nasila a co łagodzi objawy.
Kiedy powinnaś udać się na wizytę do fizjoterapeuty?
Czy wiesz, kiedy powinnaś udać się na wizytę do fizjoterapeuty? Jak najszybciej! Wiele osób narzeka na różnego rodzaju bóle – a to plecy, a to ręka, a to noga, a to głowa… Czasem silniejsze, czasem słabsze. Łykasz wtedy tabletkę przeciwbólową i czekasz, aż ból minie? Pewnie mija. Jednak za jakiś czas wraca…
Dlaczego pacjenci nie odwołują wizyt?
To pytanie często zadają sobie fizjoterapeuci czekający w gabinecie na umówionego pacjenta. A jak tłumaczą się pacjenci? Jedni w ogóle nie dostrzegają problemu, inni wstydzą się, obawiają się, że terapeuta obrazi się czy będzie niezadowolony, jeszcze inni zapominają i nie przykładają do tego wagi.
Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty?
Na wizytę należy się wcześniej zarejestrować telefonicznie lub internetowo (w zależności od tego, jaką formę rejestracji wybrał dany fizjoterapeuta). W przypadku, gdyby nie możesz przyjść na umówione spotkanie, jak najszybciej poinformuj o tym fizjoterapeutę – dzięki temu, ktoś inny będzie mógł skorzystać z wizyty w tym terminie.
Czy to normalne po zabiegu fizjoterapeutycznym?
W fizjoterapii stosuje się różne metody i koncepcje pracy. Różnią się one między sobą spojrzeniem na organizm, czasem trwania terapii, jej intensywnością czy pojawieniem się bólu lub jego brakiem. Cel jest zazwyczaj ten sam – pozbycie się lub zmniejszenie bólu, poprawa ruchomości, samopoczucia fizycznego i psychicznego trwale lub na dłuższy czas.
TERAPIA BLIZN
AROMATERAPIA