Masaż krocza można wykonywać od 30 tygodnia ciąży. Bardzo ważne jest, aby robić to regularnie, 4-5 razy w tygodniu przez 5 – 10 minut. Masaż najlepiej wykonywać po kąpieli, gdy ciało jest rozluźnione. Do masażu używaj naturalnych olejków, np. z wiesiołka.
Jak wykonać masaż krocza?
Przy masażu skupiamy się na odcinku między pochwą a odbytem, gdyż ta okolica (wyobrażając sobie zegar — godzina 18) najbardziej rozciąga się w trakcie mechanizmu porodowego. Aby wykonać masaż, dokładnie umyj ręce i połóż nogę na wannie lub oprzyj ją o krzesełko. Możesz również położyć się na plecach, kładąc stopy na podłodze i uginając nogi w stawach kolanowych — podeprzyj plecy, aby było Ci wygodnie. Inną pozycją do wykonania masażu jest klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odwiedzioną i stopą opartą o podłogę.
Rozgrzej w dłoniach odrobinę olejku i jednym palcem nanieś go na obszar wejścia do pochwy oraz wargi sromowe od wewnątrz. Włóż palec do pochwy od tylu, do pierwszego zgięcia i pociągnij „tarczą zegara” na godzinę 18 – ciągniesz krocze w stronę odbytu. Poczujesz mrowienie, ale nie jest to bolesne (i nie powinno być!). Zacznij masaż, przesuwając palec po „tarczy zegara” od godziny 3 do 9 w tę i z powrotem pociągając delikatnie palec. I w ten sposób masuj krocze regularnie przez około tydzień. Potem masuj, wkładając do pochwy dwa palce, nadal pracując na opuszkach (do pierwszego zgięcia). Po kilku masażach, gdy poczujesz, że już możesz, dołóż trzeci palec, a potem analogicznie czwarty. W ten sposób krocze może się już rozciągnąć do 2/3 wielkości główki dziecka.
W masażu może wyręczyć Cię partner — może on wykonywać masaż za Ciebie, podczas gdy Ty przyjmiesz pozycję ginekologiczną. Bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja między Wami — powinnaś informować go o swoich odczuciach, aby nie wyrządził Ci krzywdy.
Masażu krocza nie wolno wykonywać w przypadku infekcji pochwy. Należy również wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do masażu. Masaż wykonuj mając krótkie paznokcie, aby nie uszkodzić delikatnych tkanek krocza. Pamiętaj również o odpowiedniej higienie rąk.
Od 36 tygodnia ciąży warto dołączyć do masażu przymoczki z oleju z wiesiołka. Podgrzej wieczorem 50 ml olejku. Po kąpieli i masażu wylej go na podpaskę i przyłóż do okolicy intymnej. Trzymaj tak długo, aż zrobi się znowu zimny. Dzięki temu zabiegowi pochwa będzie zdecydowanie lepiej nawilżona i będzie lepiej pracowała podczas porodu (lepiej rozciąga się tłusta i nawilżona skora niż sucha).