Nazwa brzmi zabawnie, ale biegaczom, których dotknęła ta dolegliwość, zapewne nie jest do śmiechu. Problem wbrew pozorom dotyczy kolana i lubi dawać się we znaki miłośnikom biegania.
Gęsia stopka to nazwa ścięgnistej taśmy utworzonej z końcowych przyczepów 3 mięśni – krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Miejsce to znajduje się poniżej przyśrodkowej strony stawu kolanowego. Przyczepy łączą się tworząc mięśniowo – powięziową strukturę przypominającą kształtem błoniastą stopę gęsi.
Przyczyny
Dolegliwość ta jest często spotykana u sportowców. Szczególnie narażeni są biegacze długodystansowi ze względu na przeciążenia, jakim poddawane są mięśnie oraz koszykarze czy piłkarze, którzy często wykonują gwałtowne i szybkie ruchy z jednego boku na drugi oraz często zmieniają kierunek biegu. Do zapalenia gęsiej stopki przyczynia się również niestabilność stawu kolanowego, koślawość kolan czy otyłość. U biegaczy ogromne znaczenie ma biomechanika i technika biegu. Nie bez wpływu pozostaje źle dobrane lub zużyte obuwie. Zbyt duże obciążenia spowodowane intensywnymi treningami, przetrenowanie, nagłe zwiększenie kilometrażu czy bieganie po pofałdowanych drogach również przyczyniają się do powstania tej dolegliwości.
Objawy
Typowym objawem zapalenia gęsiej stopki jest ból zlokalizowany po przednio – przyśrodkowej stronie, poniżej stawu kolanowego. Pojawia się on najczęściej w godzinach porannych i nasila się podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów czy siadania i wstawania. Niektóre osoby odczuwają ból tylko w czasie biegania – na początku, w trakcie lub na końcu treningu. Może on też pojawiać się w czasie aktywności fizycznej i narastać w jej trakcie. Czasem występuje obrzęk tego miejsca i bolesność przy dotyku oraz zwiększone napięcie mięśni gęsiej stopki. Ze względu na złożoną budowę tej okolicy ważna jest odpowiednia diagnostyka, gdyż podobne objawy mogą dawać również uszkodzenia łąkotki, więzadła pobocznego piszczelowego czy np. postępujące zmiany zwyrodnieniowe.
Leczenie
W pierwszej fazie choroby postępowanie polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych spowodowanych wystapieniem stanu zapalnego. Stosuje się zimne kompresy, leki przeciwzapalne podawane miejscowo w formie maści czy żelu oraz doustnie. Często stosowana jest fizykoterapia wspomagająca leczenie stanu zapalnego. Warto również zastosować terapię manualną rozluźniającą tkanki miękkie, poprawiającą ślizg tkankowy i przyspieszającą proces gojenia oraz ćwiczenia rozciągające wchodzące w skład gęsiej stopki.
Ważne jest zmodyfikowanie i zmniejszenie obciążeń treningowych, zastąpienie treningu biegowego innym lub całkowita rezygnacja z biegania i zrobienie sobie przerwy. W razie ciągłego bólu w czasie codziennych czynności można odciążyć gęsią stopkę poprzez owinięcie tej okolicy bandażem elastycznym czy zakładając opaskę na kolano. Gdy dolegliwości bólowe zmniejszą się, warto przeanalizować swój plan treningowy lub odpowiednio go ułożyć, jeśli nie biegamy według planu. Warto wpleść w niego ćwiczenia stabilizacji i trening motoryczny. Wskazana jest również konsultacja z trenerem lub fizjoterapeutą w celu analizy techniki i biomechaniki biegu, aby wyeliminować złe nawyki ruchowe.
Zabieg chirurgiczny jest ostatecznością, jest on rzadko stosowany i tylko u osób opornych na wcześniejsze leczenie. Zazwyczaj jednak właściwie zastosowana terapia przynosi skuteczne efekty.
Fot. kbc24.pl