Brzmi dziwnie? A to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Choroba naszych czasów, dotykająca już ludzi młodych. Choć obecnie zazwyczaj wykorzystujemy telefon najczęściej do innych celów niż pisanie SMS-ów, postępujący rozwój technologiczny jeszcze bardziej wpłynął na naszą postawę i związane z tym dolegliwości. Spędzamy coraz więcej czasu ze smartfonem w ręce, nie tylko dzwoniąc, ale również przeglądając internet, sprawdzając pocztę, czy czytając książki. W autobusie siedzimy z „nosem w telefonie”, w domu korzystamy z tabletu czy laptopa. W każdej wolnej chwili odruchowo sięgamy po telefon. Niestety w tym czasie nasz kręgosłup szyjny znajduje się w wyjątkowo niedobrej dla niego pozycji. Ulega on wtedy ogromnym obciążeniom, które zostały przedstawione na powyższej ilustracji:
Głowa dorosłej osoby waży około 5,5 kg, jednak gdy wychylamy ją do przodu, siła nacisku ulega zwiększeniu. Wygięcie szyi o 15 stopni powoduje, że nacisk ten zwiększa się do około 12 kg, 30 stopni do 18 kg, 45 stopni do 22 kg a 60 stopni aż do 27 kg.
Na skutek wysunięcia i pochylenia głowy dochodzi do zmniejszenia lordozy szyjnej, skrócenia oraz napięcia mięśni szyi, barku i klatki piersiowej. Skutkiem tego jest ból głowy i szyi, drętwienie rąk, przewlekłe bóle kręgosłupa, szybsza droga do zwyrodnienia, wzrost napięcia mięśni przykręgosłupowych, przykurcz mięśni przedniej ściany klatki piersiowej i szyi, zaburzenia koncentracji. Pozycja ta spłyca nasz oddech, co ogranicza pojemność płuc i powoduje obniżenie wydolności organizmu. Konsekwencje ponosi również wzrok.
Postawa ciała i czas w niej spędzany jest tu niezmiernie ważny. Warto więc korzystać z dzisiejszych technologii w przemyślany i świadomy sposób. Przede wszystkim trzymaj telefon wyżej, na wysokości oczu tak, aby nie zginać szyi. Pamiętaj, aby trzymać głowę prosto. Warto robić sobie przerwy i tym czasie rozruszać szyję przekręcając głowę w lewo i prawo parę razy Odchylaj również głowę do tyłu i wykonuj ćwiczenia oddechowe. Można również złapać się rękoma za framugę drzwi i wychylać się do przodu, aby rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej. Warto również zadbać o wzmocnienie mięśni i ograniczyć czas korzystania z urządzeń mobilnych.
fot. crazynauka.pl