Po porodzie wiele kobiet zmaga się z bólem krocza, szczególnie jeśli doszło do jego nacięcia lub pęknięcia. W połogu z dróg rodnych wypływają odchody połogowe w postaci wydzieliny. Zawierają one resztki zmienionej w okresie ciąży błony śluzowej macicy, krew z jamy macicy oraz treść śluzową i surowiczą. Odchody pojawiają się w wyniku gojenia się ran macicy powstałych w trakcie porodu. Na początku krwawienie będzie miało intensywny kolor czerwony, później przejdzie w kolor coraz bardziej brunatny, brązowy, aż do delikatnie podbarwionych krwią upławów i śluzu tak jak w przypadku normalnej miesiączki. Warto zaznaczyć, że odchody oprócz resztek tkankowych i krwi zawierają również drobnoustroje chorobotwórcze (np. paciorkowce i gronkowce), które mogą być groźne dla organizmu kobiety. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja krocza po porodzie.
Jak więc dbać o krocze po porodzie? Przede wszystkim należy myć krocze po każdej wizycie w toalecie i zmianie podpaski, używając do tego sprawdzonego wcześniej płynu do higieny intymnej (niepodrażniającego i niewywołującego reakcji alergicznych), szarego mydła czy preparatów ziołowych (np. z kory dębu czy nagietka). Bardzo ważne jest to, by podmywać się w kierunku od krocza ku odbytowi, co zapobiegnie przeniesieniu chorobotwórczych bakterii w stronę pochwy. Należy pamiętać również o częstym zmienianiu podpasek, co zapobiegnie namnażaniu się bakterii. Aby nie doszło do nasilenia krwawienia na skutek kąpieli w ciepłej wodzie, nie są one wskazane. Zalecany jest prysznic i mycie się w bidecie lub misce. Po podmyciu należy delikatnie osuszyć krocze jednorazowym ręcznikiem, ponieważ używany kilkakrotnie ręcznik materiałowy jest ogromnym siedliskiem bakterii. Pamiętaj, aby delikatnie przykładać papier do krocza, zamiast go pocierać.
Jeśli tylko możesz, regularnie wietrz krocze — przyspieszy to jego gojenie. Połóż się wygodnie na plecach (bez majtek), pod pupę podłóż podkład poporodowy, aby uniknąć zabrudzenia pościeli, zegnij nogi w kolanach i rozłóż je wygodnie. Możesz przykryć nogi kocem, jeśli chcesz zachować intymność.
Ważny jest również odpowiedni dobór bielizny. Zwykła bielizna, która utrudnia dopływ tlenu, może powodować pocenie okolic intymnych i przyczynić się do spowolnienia procesu gojenia się rany oraz wystąpienia infekcji. Dlatego należy nosić przewiewną, bawełnianą i niezbyt obcisłą bieliznę.
Na bolące krocze oraz jego gojenie źle wpływa pozycja siedząca, oraz te, które powodują jego uciskanie lub nadmierne rozciąganie. Aby nie rozciągać i nie niszczyć gojących się tkanek najlepiej jak najczęściej przebywać w pozycji leżącej.
Gdy zauważysz niepokojące objawy, jak nasilający się ból krocza, nieprzyjemny zapach odchodów połogowych, bardzo intensywne krwawienie czy gorączka, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Dolegliwości takie mogą wskazywać na to, że doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub np. krwiaka krocza.
Pielęgnacja krocza jest bardzo ważna szczególnie po porodzie. Kobieta, której zależy na szybkim powrocie do zdrowia, nie powinna lekceważyć niepokojących objawów i dbać o swoją higienę intymną.