Jest to grupa małych, lecz niezwykle ważnych mięśni. Znajdują się one z tyłu czaszki, zaraz u jej podstawy. Podczas pracy siedzącej, podczas której masz zaokrąglone plecy, a barki i głowę wysuniętą do przodu bardzo często dochodzi do wzmożonego napięcia m.in. mięśni podpotylicznych. Takie wzmożone napięcie może pojawić się również podczas dłuższego spania lub siedzenia w niewygodnej pozycji, na skutek narażania organizmu na nadmierny stres czy na skutek wady postawy. Długotrwałe napięcie może prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych jak np. sztywność karku, bóle i zawroty głowy, migreny, bóle w stawach skroniowo-żuchwowych, zaburzenia widzenia oraz szumy uszne.
Boli – jak sobie pomóc?
– Weź ciepły prysznic i strumieniem ciepłej wody przez kilka minut polewaj bolesny obszar.
– Jeśli masz matę do akupresury lub najlepiej poduszkę, podłóż się na plecach i podłóż ją pod bolące miejsce. Poleż tak trochę i postaraj się zrelaksować.
– Jeśli masz małą piłeczkę, leżąc na plecach i połóż ją w miejscu połączenia głowy z szyją. Poleż tak chwilę, a następnie powoli oddychając swobodnie, zacznij wykonywać lekkie ruchy potakiwania. Wykonaj około 20 takich ruchów.
– Spróbuj rozmasować te najbardziej napięte partie, rozcierając je palcami.
Jeśli wyżej wymienione wskazówki nie dały efektu, skontaktuj się z fizjoterapeutą. Określi on precyzyjnie przyczynę bólu i efektywnie pomoże, stosując różne techniki manualne.
Przeczytaj również: Text Neck Syndrome czyli „sms-owy kark”
Fot: Kalendarz Anatomiczny Marty Pawelec