Skurcze łydek to częsta dolegliwość pojawiająca się w ciąży. Borykają się z nią najczęściej kobiety w 3 trymestrze ciąży, zwłaszcza w nocy.
Skurcze najczęściej spowodowane są zaburzeniami gospodarki elektrolitowej związanymi z niedoborem magnezu, wapnia i potasu oraz zbyt dużym poziomem fosforu. Mogą one być również spowodowane zaburzeniami krążenia, zbyt małym nawodnieniem organizmu, działaniem hormonów ciążowych, długotrwałym staniem i siedzącym trybem życia. W 3 trymestrze ciąży ciągle powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne, czego skutkiem jest słabsze ukrwienie mięśni. Są one niedotlenione, odkłada się w nich kwas mlekowy i jest przyczyną gwałtownych skurczów, szczególnie w nocy.
Jak radzić sobie ze skurczami?
W momencie pojawienia się skurczu ulgę przyniesie wyprostowanie nogi w stawie kolanowym i położenie jej nieco wyżej niż tułów. Pomóc może również mocne zgięcie grzbietowe stopy w stawie skokowym lub polewanie nogi ciepłą i zimną wodą. Możesz również spróbować energicznie rozmasować miejsce bólu, najlepiej, gdyby zrobił to Twój partner.
Aby zapobiec pojawianiu się tej dolegliwości, dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w magnez, potas i wapń. Należy również przyjmować dużo płynów, szczególnie wody. Warto być aktywną w ciąży, spacerować, pływać, chodzić na zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. Pomogą również ćwiczenia rozciągające łydek wykonywane w ciągu dnia (np.: siadamy przed ścianą tak, aby oprzeć o nią stopy całą ich powierzchnią. Nogi wyprostowane w kolanach. Odciągamy palce i śródstopie od ściany, pięty pozostają nieruchome). Należy również często zmieniać pozycje – z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Układając się w łóżku, połóż się na lewym boku. Przed spaniem poproś partnera o masaż nóg.
Jeśli skurcze nóg nie mijają lub ból łydek nasila się, skonsultuj się z lekarzem. Przepisze on odpowiednie preparaty uzupełniające niedobory minerałów lub skieruje na dodatkowe badania w celu wykluczenia chorób dających podobne objawy (np. zakrzepica żylna).