Słyszałaś zapewne, że wystawianie się nocą na światło, zwłaszcza błękitne światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, jest szkodliwe dla zdrowia. Dlaczego? Bo zaburza rytm dobowy, sterowany przez wewnętrzny zegar biologiczny. Nocą światło, zwłaszcza błękitne, zakłóca sen i niekorzystnie wpływa na cykl dobowy organizmu. A gdy nie śpisz dobrze, cały organizm nie działa dobrze.
Błękitne światło emitowane przez ekrany jest szczególnie niekorzystny, ponieważ obniża produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen. Po zmroku organizm zaczyna wytwarzać melatoninę, a mózg uznaje, że pora się odprężyć i zasnąć. Gdy więc pracujesz do późna przy komputerze, ciało nie otrzymuje sygnału mówiącego, że pora spać. To może stanowić przyczynę ewentualnych problemów z zasypianiem.
Co zatem zrobić, aby zmniejszyć skutki działania światła błękitnego?
-
Unikaj korzystania z elektroniki po zmroku – wyłączaj wszystkie zbędne źródła światła w domu i na 2-3 godziny przed snem nie korzystaj z urządzeń elektronicznych. To najprostsze rozwiązanie, niestety dla wielu osób zupełnie nie do zaakceptowania.
-
Noś okulary blokujące błękitne światło pozwala oszukać organizm, który po zmroku zaczyna produkować melatoninę, nawet jeśli korzystasz z urządzeń elektronicznych.
-
Zainstaluj oprogramowanie redukujące emisję błękitnego światła – są programy, które ustawiają opcje wyświetlacza monitora zależnie od pory dnia. W dzień ekran jest jasny i dobrze czytelny, natomiast po zmroku program zaczyna blokować emisję błękitnego światła. Nie jest to tak efektywne jak dwa poprzednie sposoby, ale może pomóc.
Źródło: Kelly Starrett „Skazany na biurko”
