Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty oparta jest przede wszystkim na diagnostyce. Terapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Pyta o zgłaszaną dolegliwość, jej lokalizację, charakter oraz przebieg – co nasila, a co łagodzi objawy. Fizjoterapeuta spyta również o choroby towarzyszące oraz o wcześniejszą historię medyczną Pacjenta, czy w przeszłości wystąpiły jakieś urazy, choroby, operacje itd. Ważny jest również tryb życia i charakter wykonywanej pracy. Tego typu pytania dają terapeucie informacje co dokładnie dzieje się z organizmem Pacjenta i daje rzeczywisty obraz jego stanu zdrowia.
Po zebraniu wywiadu fizjoterapeuta przystępuje do badania. W tym celu przeprowadzi kilka lub kilkanaście odpowiednich testów diagnostycznych. Zbada palpacyjnie (przez dotyk) okolice bolesnego miejsca, poprosi o wykonanie różnych czynności po to, aby zebrać jak najwięcej informacji o możliwych przyczynach danej dolegliwości. Nie należy się dziwić, jeśli terapeuta testuje i bada miejsca odległe od lokalizacji dolegliwości. To wszystko ma sens i składa się na końcową diagnozę.
Po badaniu diagnostycznym fizjoterapeuta porównuje wyniki badań dodatkowych – jeśli Pacjent zabrał je ze sobą na wizytę (np. RTG., USG, TK, MRI) – z informacjami zebranymi przez siebie podczas wywiadu i badań diagnostycznych. W ten sposób fizjoterapeuta uzyskuje diagnozę, dzięki której może rozpocząć terapię. Rzetelnie przeprowadzony wywiad wraz z badaniem pozwala zlokalizować główny problem i jest podstawą do skutecznie przeprowadzonej terapii.
Należy pamiętać o tym, że nie istnieje jeden schemat badania. Każdy fizjoterapeuta ma swoje techniki i ulubione testy dlatego przebieg badania u różnych fizjoterapeutów może się znacznie różnić.