1. Przede wszystkim warto popytać znajomych, czy korzystali z usług fizjoterapeuty, czy byli zadowoleni i czy mogą kogoś polecić.
2. Poszukaj w internecie fizjoterapeuty z Twojej okolicy lub poszukaj tam informacji o osobie, którą Ci polecono. Obecnie większość fizjoterapeutów ma swoje strony internetowe, które są ich wizytówką. Powinny znajdować się tam szczegółowe informacje, odnośnie do tego, czym zajmuje się damy fizjoterapeuta i jakimi metodami pracuje i jak długo pracuje w zawodzie.
3. Sprawdź wykształcenie — na stronie internetowej fizjoterapeuty powinny znajdować się informacje na temat wykształcenia terapeuty, ukończonych szkół i odbytych kursów. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie osoba jest technikiem, licencjatem czy magistrem. Zobacz czy ukończyła specjalistyczne kursy, czy szkolenia, czy szkoli się regularnie — fizjoterapia jest dziedziną, która stale się rozwija, dlatego fizjoterapeuta powinien być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia. Wiedza jest podstawą w tym zawodzie, bez niej fizjoterapeuta nie będzie dobrym fachowcem. Wybierz osobę, która Twoim zdaniem jest kompetentna i najlepiej wykształcona.
4. Sprawdź również, czy dany terapeuta posiada Prawo Do Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz). W świetle obowiązującej ustawy każdy fizjoterapeuta powinien należeć do Krajowej Izby Fizjoterapeutów i posiadać takie prawo. Bez niego nie może wykonywać pracy w tym zawodzie. KIF stwierdza, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje i spełnia wszystkie konieczne warunki (ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, z dnia 25 września 2015). Po pozytywnej weryfikacji zostaje nadane PWZFz wraz z numerem. Jeśli fizjoterapeuta nie podaje takiej informacji na swojej stronie, możesz to sprawdzić w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów tutaj -> rejestr.
5. Sprawdź dostępność fizjoterapeuty, kiedy przyjmuje i czy godziny przyjęć odpowiadają Tobie. Zwróć uwagę na to, jak długo trwa wizyta i ile czasu jest na niej przeznaczone na bezpośrednią pracę fizjoterapeuty z pacjentem. Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz badanie, dlatego czasu na terapię jest mniej. Na kolejnej wizycie, czas ten będzie dłuższy.
6. Kiedy przyjdziesz już na umówioną wizytę, zwróć uwagę na to, jakie podejście do pacjenta ma wybrany fizjoterapeuta. Czy wzbudza Twoje zaufanie, czy słucha Cię uważnie, czy odpowiada cierpliwie na wszystkie Twoje pytania? Jakim językiem się posługuje — czy jasnym i zrozumiałym dla Ciebie? Czy rzetelnie wyjaśnia i tłumaczy jak będzie przebiegała terapia i dlaczego? Czy wspiera i motywuje do pracy?
7. Po kilku, a czasem już po jednej wizycie powinieneś poczuć wyraźną poprawę. Czy Twój fizjoterapeuta jest skuteczny i potrafi swoją wiedzę przełożyć na praktykę? Weź pod uwagę fakt, że czasem powrót do zdrowia może zająć więcej czasu i długoterminowej pracy. Fizjoterapeuta powinien na bieżąco monitorować efekty swojej pracy i w razie konieczności odpowiednio ją korygować. Pacjent cały czas powinien być informowany o postępach i przebiegu terapii. Jeśli po kilku wizytach nie widzisz efektów i nie jesteś informowany o przebiegu terapii, zastanów się, czy dany fizjoterapeuta był dobrym wyborem.
Pamiętaj, że najlepszymi specjalistami są pasjonaci swojej pracy. Fizjoterapeuta kochający swój zawód pracuje z przyjemnością, chętnie zdobywa nową wiedzę i każdy pacjent jest dla niego wyjątkowy. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, zyskując tym również zaufanie pacjentów. Czy Twój fizjoterapeuta jest takim terapeutą?