Jeśli spytałabym, jak ćwiczycie mięśnie brzucha, zapewne większość z was odpowiedziałaby, że robi brzuszki. Jest to bowiem bardzo popularne ćwiczenie. Jednak, czy to dobrze? Otóż nie. Brzuszki nie są dla nas dobrym ćwiczeniem. Nie tylko nie są efektywne, ale przede wszystkim szkodliwe dla naszego organizmu.
W czasie robienia „brzuszka„ wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Podczas skłonu narządy wewnętrzne przesuwają się w dół. Napierają na pęcherz, który obniża się w światło pochwy. Dochodzi również do obniżenia narządów miednicy mniejszej i z czasem do wysiłkowego nietrzymania moczu. Dość obrazowo jest to pokazane w poniższym filmie:
Powtarzając to ćwiczenie wiele razy w tygodniu przez kilka lat, nie pozostaje ono bez wpływu na twój organizm, a szczególnie na mięśnie dna miednicy. Wpływa ono niekorzystnie również na odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, szczególnie jeśli jest wykonywane nieprawidłowo.
Wspomniałam wcześniej, że brzuszki nie są efektywne. Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenie to angażuje przede wszystkim mięsień prosty brzucha, natomiast za płaski brzuch odpowiadają głównie mięśnie głębokie. Wyrzeźbiony „kaloryfer„ i smukłą talię możemy zobaczyć u kobiet z bardzo małym poziomem tkanki tłuszczowej, które trenując, pracują nad całym brzuchem, nie jednym mięśniem.
Jak więc ćwiczyć, aby mieć ładny brzuch? Przede wszystkim dużo się ruszaj i ćwicz całe ciało. Jeśli rusza się tułów, pracują i wzmacniają się mięśnie brzucha. Najczęściej popełnianym błędem jest skupianie się tylko na brzuchu i wykonywanie ćwiczeń tylko na tę okolicę. Spaceruj, maszeruj, biegaj – trzymając wyprostowaną postawę, angażujesz do pracy mięśnie brzucha! Ćwicz mięśnie dna miednicy – należą one do mięśni stabilizujących tułów i mają duży wpływ na wygląd brzucha tak jak inne mięśnie głębokie. Do tzw. core stability, czyli stabilizacji głębokiej należą:
– mięsień poprzeczny brzucha (tworzy pas wokół talii);
– przepona (oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej);
– mięśnie dna miednicy (wyściełają miednicę od dołu);
– mięsień wielodzielny (głęboki mięsień przykręgosłupowy);
– mięsień skośny wewnętrzny brzucha (leży na mięśniu poprzecznym).
Prawidłowa praca tych mięśni nie tylko przyczyni się do ładnego brzucha, ale również do właściwej postawy ciała, ergonomicznego poruszania się oraz oszczędzi nam bólów kręgosłupa, ochraniając go i odciążając.