Większość zakażonych koronawirusem (COVID-19) przechodzi chorobę w sposób łagodny lub bezobjawowy, zgodnie z szacunkowymi danymi u 10% zakażonych choroba może mieć ostry przebieg.
Problem stanowią również długotrwałe powikłania po zakażeniu. Wstępne szacunki pokazują, że dolegliwości po przebyciu COVID-19 mogą trwać nawet ponad 12 tygodni.
Przeprowadzone w USA badania pokazały, że po 3 tygodniach od wykrycia zakażenia koronawirusem (COVID-19), tylko 65% chorujących wróciło do pełnego zdrowia. Na ten moment, nie wiadomo dlaczego powrót do zdrowia niektórych pacjentów się wydłuża, jednak długotrwałe powikłania ze strony układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i neuropsychiatrycznego są charakterystyczne również dla innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS1.
W przypadku zakażenia koronawirusem (COVID-19) długo utrzymujące się powikłania mogą się pojawić zarówno w przypadku ostrego przebiegu choroby, jak i po łagodnym przejściu zakażenia.
Do najczęstszych powikłań przebiegu koronawirusa (COVID-19) można zaliczyć zaburzenia ze strony układu krążenia, w tym choroby zakrzepowo-zatorowe oraz inne uciążliwe skutki, takie jak zmęczenie, kaszel, podwyższona temperatura ciała, ból głowy i duszność.
Dla pacjentów, którzy doświadczyli pogorszenia stanu zdrowia po przebyciu koronawirusa (COVID-19) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała informator z szeregiem cennych wskazówek, które pacjent może zastosować po wyleczeniu zakażenia, w celu poprawy swojego stanu zdrowia.
Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” zawiera m.in.
– informacje o sposobach na radzenie sobie z dusznościami,
– przykłady ćwiczeń na poprawę sprawności i wzmocnienie mięśni,
– zalecenia postępowania w przypadku problemów z głosem oraz z jedzeniem i połykaniem,
– wskazówki postępowania w przypadku problemów ze skupieniem uwagi oraz w sytuacji stresu, niepokoju lub depresji.
Informator dla pacjentów w formie ebooka został przetłumaczony przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.
Poradnik możesz pobrać tutaj: PORADNIK
Pamiętaj, proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy pacjenci dotknięci koronawirusem (COVID-19), a także ich bliscy.
Źródło: kif.info.pl