Wystarczy, że zaokrąglisz plecy, a już organy wewnętrzne jamy brzusznej mają mniej miejsca. Są one wypychane na boki – co możemy sami zauważyć, ale również do dołu – podczas tego nacisku właśnie obciążane jest dno miednicy. Narządy wewnętrzne utrzymywane są w jamie brzusznej przez więzadła – na skutek częstego nacisku (garbienie się, parcie w toalecie) wiotczeją one, a narządy się obniżają. Powoduje to stały nacisk na dno miednicy, dodatkowo je obciążając.
Prawidłowa postawa ułatwia mięśniom dna miednicy prawidłową pracę i utrzymuje je w napięciu. Tylko w pozycji wyprostowanej dno miednicy jest silne, dlatego tak ważne jest pozostawanie w tej pozycji podczas kaszlu czy kichania.
Prawidłowa postawa pozwala poruszać się mięśniom dna miednicy zgodnie z ruchami oddechowymi przepony. Jest to korzystne zarówno dla dna miednicy, jak i trzewi. To taki masaż wewnętrzny pobudzający trawienie i zmniejszający ryzyko zatwardzeń oraz aktywizacja dna miednicy i jego lepsze ukrwienie.
Przeczytaj również:
Zapraszam do zamkniętej grupy na Facebooku: Fizjo Active – kobiece sprawy Jest to grupa tylko dla kobiet, która służy do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz wsparcia wśród kobiet, które chcą dbać o swoje zdrowie, zwłaszcza o obszar dna miednicy. Zapraszam!