Proces gojenia uzależniony jest od kilku czynników. Duży wpływ na ten proces ma umiejscowienie blizny. Jeśli znajduje się ona w miejscu narażonym na podrażnienia mechaniczne, mogą one wydłużyć czas gojenia.

Trudniej goją się miejsca narażone na częste otarcia jak np. wewnętrzna strona ud. Do miejsc słabiej ukrwionych wolniej docierają substancje odżywcze, co również spowalnia tempo regeneracji (np. okolice nóg i stóp).

Ważne jest również to, jaka jest ruchomość skóry w miejscu powstania blizny. Inaczej goi się blizna na dłoni czy kolanie a inaczej na czole. W miejscach, w których skóra poddawana jest siłom rozciągającym, trzeba szczególnie zadbać o utrzymanie jak najbliżej siebie krawędzi rany, aby nie powiększać ani rany, ani powstającej blizny. Tak jest w przypadku blizny na łokciu, kolanie czy brzuchu – w tym wypadku konieczne jest nauczenie się jak prawidłowo kaszleć czy kichać.

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Zapisz się do NEWSLETTERA i odbierz bezpłatny ZDROWY NAWYKOWNIK oraz inne bonusy!

 

buycoffee - Czy umiejscowienie blizny wpływa na proces gojenia?
Zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatny ZDROWY NAWYKOWNIK oraz dodatkowe bonusy! Zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatny ZDROWY NAWYKOWNIK oraz dodatkowe bonusy! Zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatny ZDROWY NAWYKOWNIK oraz dodatkowe bonusy! Zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatny ZDROWY NAWYKOWNIK oraz dodatkowe bonusy!

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: