Ból kręgosłupa lędźwiowego to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty. Obecnie spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin (praca, samochód, dom). Przy niskiej aktywności fizycznej, kręgosłup nie jest przystosowany do obciążeń, jakie mu serwujemy. Kręgosłup lędźwiowy, z uwagi na taki tryb życia jest mocno obciążanym odcinkiem.
To właśnie przeciążenia są najczęstszym powodem bólu. Prowadzą one do silnego napięcia mięśni i właśnie do bólu – jest to znak, że „przedobrzyłaś” i kręgosłup potrzebuje odpoczynku. Przeciążenia mogą być na tyle silne, że doszło już do uszkodzenia np. krążka międzykręgowego. Ból może być np.spowodowany pęknięciem czy złamaniem trzonu kręgu, przepukliną czy skoliozą.
Aby odciążyć i rozluźnić kręgosłup, możesz położyć się w pozycji embrionalnej. Połóż się na boku, zegnij nogi w kolanach i podciągnij je maksymalnie do klatki piersiowej. Dodatkowo obejmij nogi rękoma i rozluźnij się.
Nie należy bagatelizować bólu kręgosłupa lędźwiowego, nawet jeżeli wydaje się nam, że “za chwilę samo przejdzie”. Ból kręgosłupa lędźwiowego to tak naprawdę sygnał, że coś jest nie tak. Warto wtedy skonsultować się z fizjoterapeutą. Nie zwlekaj z tym, ponieważ, nawet jeżeli ból samoistnie przejdzie, to może wrócić w przyszłości – wielokrotnie spotęgowany.