Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, a żywność rzadko jest wolna od szkodliwych substancji. Poza tym niezmiernie trudno jest utrzymać organizm w idealnej równowadze, która pozwoliłaby mu pozbywać się wszystkich toksyn, zarówno tych wprowadzonych z jedzeniem i wodą jak i tych, które powstają w naturalnych procesach życiowych.
Codzienna dawka witamin i minerałów! Do wyboru, do koloru!
Czas na walkę z wysokim ciśnieniem, anemią, niedoborem żelaza. Już dziś wzmocnij swój organizm i usuń nadmiar wody z organizmu.
PRZEPISY NA DOMOWE SOKI
1. 2 buraki + 2 jabłka + ½ cytryny lub limonki + 1 łyżeczka oleju lnianego
2. 3 marchewki + 1 grejpfrut + szczypta kurkumy + 1 słodka gruszka
3. garść jarmużu/ szpinaku lub 3 łyżki Lio Shake Foods by Ann + 1 jabłko + 1 cytryna + 1 łyżka cukru kokosowego + woda alkaliczna
4. 2 buraki + 100 ml soku z granatu + 5 mg aceroli (foods by Ann)
5. 1 pęczek natki pietruszki + 1 kiwi + sok z ½ cytryny + woda kokosowa + szczypta kurkumy (szczególnie w III trymestrze ze względu na podaż żelaza)
Pamiętaj o tym, że natka pietruszki jest bogata w żelazo, chlorofil oraz witaminę C, ponadto usuwa wodę z organizmu i obniża ciśnienie krwi. Najlepiej spożywać ją w II i III trymestrze. Związki czynne pietruszki (korzeń) działają moczopędnie, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet ze skłonnościami do obrzęków.
Uwaga! Mimo prozdrowotnego działania kobietom w ciąży zaleca się umiar w spożywaniu natki pietruszki – może ona wpływać na układ krzepnięcia krwi u płodu.
A teraz moja propozycja na domowe izotoniki dla sportowców!
Napoje izotoniczne warto spożywać podczas aktywności sportowych trwających dłużej niż godzinę. Nie sięgaj po nie jeśli chcesz schudnąć, bo organizm będzie pobierał energię z nich, zamiast spalać zapasy, których chcesz się pozbyć. Jeśli Twoja aktywność trwa do godziny, to wystarczy uzupełnienie płynów wodą lub rozcieńczonymi sokami. Jeśli Twój trening trwa dłużej, to potrzebujesz napojów izotoniczych, by dodać sobie energii, uzupełnić płyny i nie doprowadzić do przegrzania. Pij je zawsze lekko schłodzone i małymi łykami.
Drogi sportowcu przygotowałam dla Ciebie kilka przepisów na napoje izotoniczne, które możesz przygotować sam. Stawiam na naturalne domowe mikstury, które od zawsze proponuję moim sportowcom.
1. 200 ml zagęszczonego soku owocowego (np. granat, pomarańcza, ananas), 800 ml wody, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej
2. 2. 4 płaskie łyżki miodu (lub syrop klonowy), 900 ml wody, sok z 1 cytryny/limonki, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej, szczypta pieprzu cayenne
3. 3. Pół litra soku jabłkowego, sok z połówki cytryny, 2 płaskie łyżki miodu, 400 ml naparu z mięty/ pokrzywy, pół miarki magnezu, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej
4. 4. 2 łyżki miodu, 1,5 litra wody średnio zmineralizowanej, łyżeczka soli himalajskiej/morskiej, imbir (wielkości kciuka, starty)
A po aktywności fizycznej czas na regenerację. Nigdy nie należy jej traktować jako zbędny dodatek, bo to integralna część treningu. Początkujący sportowcy ruszają z zapałem na siłownię każdego dnia i nie chcą słyszeć o dniu przerwy. Tymczasem to jest konieczne, by mięśnie się zregenerowały i były gotowe do kolejnego treningu. Zbyt intensywne ćwiczenia przynoszą skutek odwrotny do pożądanego. Nigdy nie zapominaj o odpoczynku, zdrowej diecie i odpowiedniej dawce snu, które zapewnia Ci zdrowie i dobra kondycję. Potrzebne Ci będą produkty, które pomogą odbudować zasoby energetyczne.
Pamiętaj o kurkumie, która przyspiesza regenerację mięśni i zmniejsza ich bóle, usprawnia metabolizm i doskonale sprawdza się nie tylko w leczeniu chorób stawów, ale także w kuracji antynowotworowej. Kurkuma jest ponadto silnym antyoksydantem. Cennym składnikiem diety sportowca są również buraki, które obniżają ciśnienie, zawierają przeciwutleniacze i usprawniają pracę serca dzięki zawartości kwasu foliowego. Do napojów izotonicznych dodaję też granat. Owoc ten ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zawiera przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia i kwasy omega-5 redukujące obrzęki. Dodatkowo granat wspiera kurację antynowotworową, obniża ciśnienie, ma działanie przeciwzapalnie, chroni serce oraz dodaje energii i sił witalnych. Smak i właściwości izotoników wzbogacam daktylem. To bogactwo cukrów prostych, także źródło dodatkowej energii. Ponadto uzupełniają niedobór glikogenu i potasu w organizmie.
SHAKE PO TRENINGU (WYMIENNIE)
1. Shake regeneracyjny I:
- 1 łyżeczka tartego imbiru (świeżego)
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki pieprzu Cayenne/ czarnego
- woda kokosowa/ woda mineralna niegazowana
- szczypta soli himalajskiej
- owoce leśne
- 100 ml soku z granatu 100 %
2. Shake regeneracyjny II
Składniki:
- 3 ugotowane buraki
- 150 ml mleczka koksowego
- ½ łyżeczki kurkumy
- ½ łyżeczki cynamonu
- 1 daktyl
Źródło: zdjęcie oraz tekst pochodzą ze strony hpba.pl i są autorstwa Anny Lewandowskiej.