Bardzo prawdopodobne, że pierwszy raz doświadczyłaś olejków eterycznych poprzez inhalację. Nasze nosy są idealną bramą dla lotnych związków zawartych w olejkach eterycznych, w rzeczywistości są zaprojektowane właśnie po to, aby wchodzić w interakcje z zapachami naszego świata. Być może dlatego wdychanie olejków eterycznych jest najpopularniejszym sposobem doświadczania aromaterapii. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez powody korzystania z inhalacji, jej zalety i wady oraz wiele trybów i urządzeń, które są dla nas dostępne.
Będę używać terminu „inhalacja” w znaczeniu wdychania olejków eterycznych lub przekazywania ich związków do naszego ciała przez drogi oddechowe. Inhalacja może być aktywna lub bierna, a wybór narzędzi, których używamy, aby ją ułatwić, będzie zależał głównie od wielu różnych czynników, które zostaną opisane poniżej.
Kiedy drogi oddechowe są najlepszą drogą!
Jeden z naszych studentów niedawno zapytał, czy istnieje „najlepszy” sposób na stosowanie olejków eterycznych. Szczerze mówiąc, zależy to od tego, co chcesz osiągnąć. Kiedy już to wiesz, wybierasz sposób aplikacji, który przyniesie pożądany efekt w najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy możliwy sposób. Na przykład, jeśli chcesz zająć się stanem skóry, nakładanie olejków eterycznych na skórę – odpowiednio rozcieńczonych – powinno być oczywistym wyborem. Kiedy więc wkracza inhalacja?
1. Wsparcie psychologiczne
Za każdym razem, gdy chcemy popracować nad stanem umysłu danej osoby, czy to uspokoić lęk, czy zwiększyć koncentrację, wdychanie jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić. Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki jest połączony nasz układ węchowy, a opuszka węchowa jest bezpośrednio połączona z „pierwotną korą węchową”, zbiorem obszarów naszego mózgu, które następnie prowadzą bezpośrednio do struktur, które również działają w pamięci i emocjach. Należą do nich kora gruszkowata, ciało migdałowate i hipokamp.
Jedyną rzeczą między nosem a mózgiem są nerwy węchowe. Nie ma „narządu końcowego” – odpowiednika języka, ucha wewnętrznego czy oczu – żadnych przekaźników, żadnych opóźnień. W rzeczywistości badania mówią nam, że reagujemy na zapach milisekundy przed jego świadomym zarejestrowaniem. Więc jeśli twoim celem jest szybkie ponowne skupienie umysłu, wdychanie jest twoim przyjacielem.
2. Zdrowie układu oddechowego
Jeśli chcesz uporać się z problemem układu oddechowego, takim jak zatkany nos, kaszel lub przeziębienie, wdychanie olejków eterycznych doprowadzi je bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne – do dróg oddechowych i płuc – ponownie bez żadnych opóźnień. Osobiste inhalatory (inhalatory donosowe) lub inhalacje parowe są w tym przypadku szczególnie przydatne. A masaże klatki piersiowej, podczas gdy są stosowane na skórę, są zasadniczo sposobem na zapewnienie długotrwałej, ciągłej inhalacji. W tym przypadku Twoja skóra jest dyfuzorem, przyjrzymy się temu nieco później.
3. Zapach osobisty lub środowiskowy
Fakt, że wdychanie jest sposobem, w jaki konsumujemy zapachy, może być aż nadto oczywisty, ale myślę, że warto o tym wspomnieć, aby przypomnieć, że nawet jeśli pierwotnym zamiarem było „tylko” rozpylenie zapachu na sobie lub w przestrzeni, w której się znajdujemy, to obowiązują te same zasady bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku stosowania olejków eterycznych w celach terapeutycznych.
Zanim zdecydujesz, którego urządzenia użyć do inhalacji, dobrym punktem wyjścia jest ustalenie, jakie są Twoje cele i kto będzie korzystał z aplikacji. Następnie, w oparciu o te cele, możesz wybrać tryb aplikacji, który najlepiej pasuje do Twojej konkretnej sytuacji. W tym artykule nie zajmiemy się wyborem olejków eterycznych, tylko sposobem ich stosowania, co jest ważną częścią procesu podejmowania decyzji. Być może zidentyfikowałaś najsilniejszy olejek eteryczny w określonym celu, ale jeśli sposób jego stosowania nie jest idealny, ograniczasz potencjalne korzyści. Efekt terapeutyczny polega na tym, że właściwa substancja znajduje się we właściwym miejscu, we właściwej dawce i z właściwą częstotliwością.
Mam nadzieję, że odpowiedzi na poniższe pytania pomogą w ustaleniu, które narzędzie będzie najlepsze w konkretnym przypadku.
- Czy to kwestia osobista czy środowiskowa?
- Czy jest to poważny problem, który wymaga natychmiastowego rozwiązania, czy też efekt musi się utrzymywać dłużej?
- Czy odbiorca może aktywnie uczestniczyć, czy też musi to być doświadczenie pasywne?
Na przykład, ktoś ma atak lęku i chcemy, aby wdychał uspokajający zapach, aby pomóc mu zmniejszyć lęk. Jest to ostry problem i możemy rozsądnie oczekiwać, że osoba będzie w stanie aktywnie wyczuć zapach, na przykład inhalatora. Z drugiej strony, jeśli chcemy wywołać uspokajającą atmosferę przed sesją medytacyjną w studiu, będziemy chcieli uzyskać trwalszy efekt, który nie wymaga, aby każdy uczestnik przyszedł i powąchał olejki.
Oczywiście, istnieje wiele innych scenariuszy i czynników, które pomogą Ci określić najlepszy sposób postępowania w Twoim konkretnym przypadku. Mamy nadzieję, że przegląd użytych narzędzi również Ci pomoże.
Na co należy zwrócić uwagę?
Jednym z najczęstszych błędów w inhalacji/dyfuzji jest przedawkowanie. Jeśli szukasz korzyści psychologicznych, nie chcesz niczego bardzo intensywnego. Mniej naprawdę znaczy więcej, ponieważ zbyt dużo zapachu może przytłoczyć system i powodować stres, gdy chcemy się zrelaksować na przykład.
Powinnam również wspomnieć o przyzwyczajeniu. Kiedy ciągle czujemy ten sam zapach, nasz nos (właściwie mózg) dość szybko przyzwyczaja się do tego, co czujemy, więc zapach jest mniej intensywny lub nawet staje się niewyczuwalny, chyba że opuścimy pomieszczenie i wrócimy. Nie zmienia to działania olejków eterycznych na poziomie fizjologicznym. Ale często wydaje się, że tak jest – jeśli ledwo czujesz zapach olejku eterycznego, jak może on działać? Cóż, badania wykazały, że olejki eteryczne mogą wpływać na nas, kiedy śpimy i w ogóle nie jesteśmy świadomi, że czujemy zapach! Ale być może co ważniejsze, wiemy z badań, że mózg odbiera zapachy o niskim poziomie, nawet gdy nie jesteśmy świadomi, że coś czujemy. W przypadkach, gdy ważne jest wyraźne postrzeganie zapachu, możesz zdecydować się na przerywaną dyfuzję lub użyć osobistego inhalatora.
Stała kontra przerywana
Jak wspomniano wcześniej, dyfuzja na niskim poziomie jest dobra do stosowania przez kilka godzin, a na niskim poziomie oznacza ledwo wyczuwalną. Bardziej intensywna dyfuzja, czy to dla korzyści psychologicznych, czy oddechowych, jest najskuteczniejsza, gdy jest przerywana. Jest to częściowo związane z przyzwyczajeniem, nie przyzwyczajeniem do zapachu, ale do efektu. Po 30-60 minutach korzyści z inhalacji zanikają, a najlepszym sposobem na ich przywrócenie jest wdychanie tylko czystego powietrza przez jakiś czas przed kolejnym okresem inhalacji. Niektóre dyfuzory są wyposażone w timery, które można wstępnie ustawić, więc są idealne do przerywanej dyfuzji.
NARZĘDZIA
Teraz, gdy zbadaliśmy różne ogólne parametry inhalacji, przyjrzyjmy się dostępnym nam narzędziom. Sklasyfikuję je na podstawie tego, czy są przeznaczone do użytku osobistego czy środowiskowego, a następnie przejdę przez każdą kategorię według intensywności inhalacji – od najmniej intensywnej do najbardziej intensywnej.
Użytek osobisty
Oznacza to, że aromaterapia jest przeznaczona tylko dla jednej osoby. Oprócz tego, że jest skierowana tylko do jednej osoby, jest bardzo przydatna w sytuacjach, w których musimy być świadomi innych osób (lub zwierząt domowych) w tej samej przestrzeni i ich potencjalnej wrażliwości. W większości osobistych scenariuszy użytkowania łatwo jest kontrolować intensywność wdychania, a w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji możemy po prostu usunąć źródło zapachu.
1. Biżuteria aromatyczna
Bransoletka lub wisior to bardzo bezpieczne, pasywne urządzenie do inhalacji. Zwykle występuje w formie metalowej obudowy (z drobno grawerowaną pokrywą), która jest wyposażona w filcową podkładkę, na którą można kapać olejkami eterycznymi. Czasami jest wykonana z porowatego kamienia (kamieni lawowych, niektórych rodzajów koralowców), nieszkliwionej gliny lub drewna, które jest następnie nasączane zapachem. Taką biżuterię znajdziesz np. TUTAJ.
Zalety: Dyskretna, niedroga, łatwa w użyciu i modny.
Wady: Trudno zmienić zapach, szczególnie w przypadku biżuterii z kamienia i drewna. Olejki eteryczne mogą mieć kontakt ze skórą.
Przeznaczenie: Modne, codzienne stosowanie aromatów w celu szybkiego pobudzenia umysłu lub w celu łączenia ulubionych zapachów.
2. Olejki perfumowane i masaże klatki piersiowej
Czasami nasza skóra staje się medium do wdychania olejków eterycznych. Dotyczy to olejków eterycznych i mieszanek noszonych jako perfumy (klasycznie na punktach tętna – wewnętrznej stronie nadgarstków i za uszami) oraz do masażu klatki piersiowej. W pierwszym przypadku używamy naszej skóry raczej jak wyżej wymienionej aromatycznej biżuterii, po prostu, aby mieć ulubiony zapach blisko siebie w ciągu dnia. W przypadku masażu klatki piersiowej, skóra nieco poniżej szyi jest używana z olejkami eterycznymi, aby złagodzić problemy z oddychaniem, zwykle w balsamie lub na bazie olejku.
Oba sposoby stosowania olejków eterycznych są dobre, pod warunkiem, że zostaną użyte w bezpiecznym rozcieńczeniu dostosowanym do osoby, która będzie używać produktu i użytych olejków.
Zalety: Nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń, skóra jest zawsze dostępna. Masaż klatki piersiowej idealny do stosowania w nocy.
Wady: ryzyko podrażnienia skóry, a w przypadku przesycenia zapachem trudno się go pozbyć (konieczne jest zmycie/potarcie).
Wskazania: Zapach osobisty, problemy z oddychaniem.
3. Aromatyczne plastry i inne gadżety przypinane do ubrań
Możesz kupić specjalistyczne plastry z olejkami eterycznymi, które można przykleić do ubrania. Mają one klejącą stronę, która przykleja się do tkaniny, a następnie aromatyczną stronę z osłonką, którą można odkleić w razie potrzeby, aby dostosować intensywność. Są przeznaczone do stosowania w środowisku medycznym dla osób, które przechodzą zabieg lub dochodzą do siebie po nim. Zwykle oznacza to, że ich aktywny udział jest ograniczony, ponieważ mogą być lub nie być w pełni świadomi lub mieć ograniczoną ruchomość. Możesz imitować plaster, używając agrafki lub spinacza do bielizny, aby przymocować kawałek gazy lub wacika, odpowiednio aromatyzowanego, do ubrania.
Olejek eteryczny aplikuje się zazwyczaj na obojczyku (klapie koszuli) lub w jego okolicy. Nie należy stosować więcej niż 2–3 kropli olejku eterycznego.
Zalety: Możliwość korzystania bez aktywnego udziału użytkownika, dyskretny, w razie potrzeby łatwy do zmiany.
Wady: Mogą być kosztowne, jeśli używa się gotowych plastrów. Trwają krócej, jeśli są wystawione na działanie powietrza.
Nadaje się do: zastosowań klinicznych, interwencji stacjonarnych, gabinetów stomatologicznych i innych sytuacji, w których osoba nie może aktywnie wdychać olejków eterycznych.
4. Inhalatory osobiste – inhalatory w sztyfcie
To jeden z najpopularniejszych sposobów wdychania olejków eterycznych, a dostępna jest szeroka gama gotowych inhalatorów. Są takie, które już zawierają olejki eteryczne, albo od dużych marek, takich jak Vicks, albo od małych firm aromaterapeutycznych. Są też puste, do których dodajesz własne olejki eteryczne (zobacz TUTAJ). Wykonane głównie z plastiku, masz rurkę z otworem u góry i mniejszymi otworami u dołu (aby wpuścić powietrze) i bawełnianym knotem z olejkami eterycznymi. Rurka jest zabezpieczona nasadką, którą należy zdjąć przed użyciem. Oprócz plastiku dostępne są urządzenia szklane i aluminiowe, a ostatnio widziałam zarówno opcje drewniane, jak i ze stali nierdzewnej.
Do prowizorycznych inhalatorów osobistych zalicza się: małe szklane lub blaszane słoiczki z wacikami, ręcznikiem papierowym lub kryształkami soli do przechowywania olejków eterycznych, ponownie wykorzystane butelki po olejkach eterycznych.
Musisz aktywnie wdychać z patyczka i chyba że trzymasz go przed czyimś nosem, osoba ta musi mieć również wolną rękę (lub dwie), aby jej użyć. Jednocześnie możesz łatwo kontrolować głębokość oddechu i zwiększać wdychaną ilość olejków eterycznych. Patyczki inhalacyjne są bardzo wygodne w podróży i ogólnie do użytku poza domem.
Zalety: Bardzo przenośny, wszechstronny, można mieć przy sobie więcej niż jeden inhalator. Kontrola intensywności: Bardzo dyskretny.
Wady: Do otwarcia i użycia potrzebna jest wolna ręka. Wymiana bawełnianego knota może być trudna. Plastikowe inhalatory mogą ulec degradacji w kontakcie z olejkami eterycznymi i mogą nie nadawać się do recyklingu, jeśli są zanieczyszczone.
Wskazania: do leczenia problemów górnych dróg oddechowych, np. zatkanego nosa; jako wsparcie psychiczne w ciągu dnia.
Uwaga dotycząca plastiku: Mimo że są wszechobecne, plastikowe patyczki do inhalacji mogą stanowić niezbadane ryzyko, ponieważ istnieją pewne dowody na to, że nierozcieńczone olejki eteryczne mogą degradować plastik i wypłukiwać plastyfikatory, które mogą być wdychane. Zalecamy wyrzucanie plastikowych inhalatorów po 2-3 tygodniach użytkowania. Używaj alternatyw szklanych/aluminiowych, jeśli to możliwe, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest ograniczenie używania materiałów plastikowych.
5. Inhalacje parowe i parowniki do twarzy
Łączę te dwie mfunkcje, ponieważ są używane w bardzo konkretnym celu, wymagają pełnego uczestnictwa osoby zaangażowanej i są najbardziej intensywnymi rodzajami osobistej inhalacji. W przypadku inhalacji parowej wlewasz 2-5 kropli olejku eterycznego do miski z gorącą wodą (nie wrzącą, około 45°C), pochylasz się nad miską i wdychasz przez około 10 minut. Istnieje wiele czynników, które możesz zmieniać, aby znaleźć odpowiedni stopień intensywności: ilość olejku eterycznego, temperatura wody, odległość między wodą a nosem oraz to, czy zakrywasz głowę ręcznikiem. Jeśli jest zbyt intensywnie, to będziesz to wiedzieć!
Parowniki do twarzy działają podobnie, z tą różnicą, że nie musisz martwić się o temperaturę – po prostu umieszczasz twarz w górnej części urządzenia i oddychasz. Te produkty były pierwotnie produkowane jako domowe parowniki do twarzy, ale można ich również używać do inhalacji.
Oba są bardzo intensywne i należy je stosować ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko nie tylko zbytniego podrażniania oczu i dróg oddechowych, ale także podrażnienia skóry, choć nie jest to powszechne. Wdychanie pary wodnej jest niezwykle skutecznym sposobem na leczenie problemów z górnymi drogami oddechowymi.
Zalety: Bardzo skuteczny w zamierzonym celu.
Wady: Intensywne, może łatwo przytłoczyć, zwiększone ryzyko podrażnienia skóry i dróg oddechowych, miski z gorącą wodą dość szybko się stygną.
Wskazania: łagodzenie objawów zapalenia zatok i infekcji dróg oddechowych.
Wykorzystanie środowiska
Poniżej znajduje się lista różnych urządzeń, które służą do rozprowadzania olejków eterycznych w większej przestrzeni, w celu ich jednoczesnego wąchania przez wiele osób. Wybór dyfuzora zależy w dużej mierze od wielkości przestrzeni i pożądanej intensywności zapachu. Mówiąc ogólnie, intensywność zawsze będzie niższa niż w przypadku korzystania z osobistego narzędzia do inhalacji, a zatem korzyści terapeutyczne w odniesieniu do ilości faktycznie użytego olejku eterycznego mogą być nieco zmniejszone – otrzymasz mniej za swoją kroplę, że tak powiem. Inhalacja o niskiej intensywności jest w porządku, jeśli szukamy efektów psychologicznych. Jednak w przypadku bardziej fizjologicznych interwencji, takich jak radzenie sobie z zatkanymi drogami oddechowymi, podejście osobiste będzie często bardziej korzystne.
Podczas dyfuzji olejków eterycznych w przestrzeni współdzielonej musimy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo innych osób lub zwierząt domowych, które mogą potrzebować korzystać z tego obszaru. Dotyczy to w szczególności szkół, przedszkoli i uzdrowisk, w których ludzie spędzają długie okresy czasu. Mówiąc ogólnie, im intensywniejsza dyfuzja, tym krótszy powinien być jej czas trwania. Dyfuzja na niskim poziomie, gdy zapach jest ledwo wyczuwalny, stwarza niewielkie lub żadne ryzyko, nawet jeśli jest wykonywana przez kilka godzin, a nawet może być korzystna. Intensywna dyfuzja powinna mieć miejsce okresowo. Zawsze upewnij się, że możesz szybko i sprawnie przewietrzyć pomieszczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Podobnie jak w przypadku inhalacji indywidualnych, poniższa lista została uporządkowana według intensywności – od najmniej do najbardziej intensywnej.
1. Dyfuzja pasywna/parująca (kamienie gliniane, potpourri, dyfuzory trzcinowe)
To najprostszy sposób na wprowadzenie lotnych cząsteczek do przestrzeni wokół ciebie. Olejki eteryczne wyparują same, jeśli pozostaną na otwartej przestrzeni (dlatego możemy je wyczuć), a wszystko, czego potrzebujesz, to coś, na co możesz je łatwo nałożyć i pozwolić im powoli wyparować. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć, od prostego wacika położonego w pobliżu, przez nieszkliwioną glinę i porowate kamienie, aż po dyfuzory trzcinowe. Możesz nawet użyć oczyszczonej szyszki sosnowej lub dowolnego wysuszonego materiału roślinnego, aby stworzyć spersonalizowane potpourri (z francuskiego oznaczające „śmierdzącą miskę”). Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzesz, pasywna dyfuzja pomoże stworzyć stałe, niskopoziomowe, pachnące środowisko.
Zalety: tani, dostępny, niskopoziomowy i obarczony niskim ryzykiem.
Wady: Po umieszczeniu olejku eterycznego w takim dyfuzorze, trudno zmienić zapach lub go wyczyścić, trudno też zwiększyć intensywność powyżej określonego poziomu.
Przeznaczenie: do delikatnego aromatyzowania otoczenia, wsparcie psychologiczne.
2. Dyfuzory oparte na cieple
Wykorzystują one również lotną naturę olejków eterycznych i po prostu dodają ciepła, aby pomóc cząsteczkom rozproszyć się w powietrzu, co zapewnia intensywniejszą dyfuzję w porównaniu z pasywnymi dyfuzorami. Typowym przykładem jest kominek do świeczek (kominek zapachowy), który składa się z górnej komory/miski na wodę, z podgrzewaczem poniżej. Kilka kropli olejku eterycznego jest dodawanych do wody, unosząc się na powierzchni i odparowując, gdy woda jest podgrzewana przez świecę.
Istnieją dwa główne zagrożenia bezpieczeństwa związane z tym typem dyfuzora: po pierwsze, otwarty płomień, zwłaszcza w połączeniu z substancjami wysoce łatwopalnymi, takimi jak olejki eteryczne; a po drugie, jeśli pozwoli się wodzie odparować, pozostałe olejki eteryczne utlenią się tak szybko, że utworzą żywicę na dnie miski, a ich składniki ulegną degradacji. Niektóre dyfuzory oparte na cieple wykorzystują woski do topienia zamiast wody.
Inne rodzaje dyfuzorów opartych na cieple to te, które podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej lub portu USB komputera (lub samochodu). Mają one wewnątrz metalową blachę, która się nagrzewa, a na niej kładzie się filcową podkładkę z olejkami eterycznymi. Jest to bezpieczniejsze niż dyfuzory świecowe, ponieważ nie są w nie zaangażowane żadne bezpośrednie płomienie. Wyglądają mniej więcej jak zwykłe pamięci USB, ale można w nich dodać olejek eteryczny, a po podłączeniu wykonują one bardzo dobrą pracę dyfuzyjną!
Wbrew powszechnemu przekonaniu podgrzewanie olejków eterycznych przez krótki czas, w tym przypadku do momentu ich odparowania, nie powoduje pogorszenia ich właściwości terapeutycznych. Chyba że są one aktywnie spalane.
Świece zapachowe również technicznie zaliczają się do tej kategorii, choć niewiele z nich zawiera wyłącznie olejki eteryczne, gdyż trudno na ich bazie stworzyć silny, długotrwały zapach.
Zalety: Stosunkowo szybkie rozprzestrzenianie się, tworzy przyjemną atmosferę.
Wady: Zagrożenie pożarem. Niełatwe do czyszczenia i wymagające nadzoru.
Przeznaczony do: zapachów środowiskowych o średniej intensywności.
3. Dyfuzory wentylatorowe
Innym sposobem na zachęcenie cząsteczek olejków eterycznych do rozproszenia jest użycie wentylatora. Te dyfuzory zazwyczaj mają podkładkę filcową lub papier filtracyjny, umieszczony blisko wentylatora, który następnie dmucha przez podkładkę i rozprasza olejki eteryczne. Dyfuzory oparte na wentylatorze występują w wielu rozmiarach, od tych podłączanych do gniazdka w samochodzie po większe modele. Możesz również zamienić dowolny stojący wentylator w dyfuzor, po prostu przypinając chusteczkę lub ręcznik papierowy z olejkami eterycznymi do kratki ochronnej. Ten rodzaj dyfuzji jest prosty i elegancki.
Zalety: Łatwe do czyszczenia (wymiana wkładów filtrujących) i zmiany zapachów. Bez użycia ciepła i wody. Zużywa mało olejku eterycznego.
Wady: Może być głośno.
Nadaje się do: krótkotrwałej, intensywniejszej dyfuzji środowiskowej.
4. Dyfuzory wodne/ultradźwiękowe
Podstawową zasadą działania wodnych dyfuzorów ultradźwiękowych jest to, że wlewasz wodę do zbiornika dyfuzora, dodajesz olejki eteryczne, a urządzenie wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe, aby lotne cząsteczki dostały się do powietrza. Występują w wielu kształtach i rozmiarach i mogą przynieść zarówno efekty dźwiękowe, jak i świetlne, a także różne opcje „mgiełki”. Są często używane w spa i studiach medytacyjnych lub jogi, gdzie dodają do atmosfery. Aspekt dekoracyjny jest prawdopodobnie ich największą zaletą w porównaniu z innymi formami dyfuzji, a także fakt, że działają również jako nawilżacze.
Jeśli wolisz taki dyfuzor, postaraj się znaleźć taki, który ma timer wyłączający urządzenie po upływie określonego czasu. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu zbiornika i wymianie wody, aby zapobiec rozwojowi pleśni i bakterii.
Zalety: Wiele opcji projektowych, kolorów i efektów dźwiękowych. Połączenie nawilżacza i dyfuzji olejków eterycznych może być korzystne.
Wady: Woda oznacza potencjalne zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Zazwyczaj nie jest łatwo wyczyścić lub zmienić zapach. Mgiełka wodna może uszkodzić meble i dodać niepożądanej wilgoci do pomieszczenia. Często wykonana z części plastikowych.
Zastosowanie: dodawanie odpowiedniej atmosfery, łagodzenie suchego kaszlu w połączeniu z nawilżaczem powietrza.
5. Atomizery/nebulizatory
Działają one z czystymi olejkami eterycznymi, które są rozpylane (przekształcane w bardzo drobny spray) przez stały, silny strumień powietrza. Często mają bardzo interesujący wygląd, przypominający laboratorium alchemika. Brak ciepła i wody sprawia, że ich użycie jest nieco prostsze, jednak czyszczenie nebulizatora, jeśli chcesz wymienić olejek eteryczny, może być skomplikowane i wymaga alkoholu izopropylowego lub podobnego rozcieńczalnika. Nebulizatory zapewniają intensywne doznania i zużywają sporą ilość olejku eterycznego. Dostępny jest również atomizer USB, podłączany do komputera. Ten wysyła powiew czystego olejku eterycznego do powietrza w regularnych odstępach czasu w zależności od ustawień. Jest dość intensywny i uznałem go za niepraktyczny, ponieważ ma tendencję do pozostawiania warstwy olejku eterycznego na powierzchni wokół niego.
(Istnieje również medyczny rodzaj nebulizatora, a ten jest wyposażony w maskę. Jest używany głównie w szpitalach i klinikach do dozowania inhalacji osobistej.)
Zalety: Bardziej intensywna dyfuzja środowiskowa. Interesujący wygląd. Brak wody i ciepła. Brak plastiku.
Wady: Może być trudne do czyszczenia. Używaj dużo oleju. Może uszkodzić lakier na meblach, gdzie osiada mgiełka olejków eterycznych.
Przeznaczone do: krótkotrwałej, intensywnej dyfuzji w przestrzeni.
6. Dyfuzory przestrzenne klasy komercyjnej
Najintensywniejsza dyfuzja przestrzenna pochodzi z dyfuzorów klasy komercyjnej i profesjonalnych instalacji, które są używane do aromatyzowania przestrzeni, takich jak lobby hotelowe lub obszary handlowe. Nie są one naprawdę dostępne dla użytkowników domowych i zastanawiam się, czy mają miejsce w aromaterapii w ogóle, ponieważ kwestie bezpieczeństwa związane z nasycaniem przestrzeni lotnymi związkami mogą przeważyć nad wszelkimi możliwymi korzyściami zbiorowymi. Chciałam tylko wspomnieć o nich jako o opcji, jeśli chcesz rozproszyć olejki eteryczne w dużej przestrzeni i upewnić się, że zapach będzie wyczuwalny dla większości ludzi.
Zalety: Nasycenie dużej przestrzeni.
Wady: Zużywa dużo olejów. Wysoki koszt.
Przeznaczony do: dużych przestrzeni, w których konieczne jest równomierne rozprowadzenie zapachu.
Patrząc na przegląd różnych narzędzi dyfuzyjnych, powinnaś mieć dobry pomysł, które z nich jest najlepsze dla zamierzonego celu. Istnieje wiele zmiennych, co z kolei daje Ci dużą swobodę wyboru tego, co najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność, w przypadku inhalacji mniej znaczy więcej, a urządzenia osobiste mogą zapewnić większy wpływ w porównaniu z dyfuzją środowiskową.
Mam nadzieję, że niniejszy przegląd okaże się dla Państwa przydatny.
Autor: Hana Tisserand
Źródło: www.tisserandinstitute.org
Dołącz do grona subskrybentów aromatycznego newslettera, by otrzymywać dodatkowe materiały prosto na Twój adres mailowy! Odbierz darmowy pakiet edukacyjny, który ułatwi Ci stosowanie olejków eterycznych. Kliknij tutaj!
Zachęcam do zgłębiania tajemnic aromaterapii i korzystania z jej dobroczynnych właściwości aby osiągnąć równowagę i harmonię w życiu. Źródłem cennych informacji a także miejscem, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia własnych receptur jest strona AROMATERAPIA.
ŚWIETNEJ JAKOŚCI NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE ➡️ www.olejki.org
Wykorzystaj kod rabatowy na swoje pierwsze zakupy w BEWIT! Kod promocyjny dający zniżkę -15% to: WVX2RDTP
Jeśli podczas swoich zakupów założysz bezpłatne i do niczego Cię nie zobowiązujące konto, będziesz mieć dostęp do innych zniżek i promocji dostępnych tylko dla zarejestrowanych klientów.