Często spotykany obecnie styl życia z przewagą siedzenia w ciągu dnia, dużą ilością stresu, złą dietą i brakiem ruchu, jest idealną receptą na problemy i dysfunkcje w obrębie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
Na nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego narażeni są też osoby uprawiające sport, na przykład jazdę na rowerze lub bieganie. Przeciążenie mięśnia biodrowo-lędźwiowego powoduje ból w pachwinach i w dolnej części kręgosłupa (w odcinku lędźwiowym). Ból umiejscowiony jest również w stawie biodrowym oraz w stawie biodrowo-krzyżowym. Powoduje to problemy z chodzeniem oraz z utrzymaniem prawidłowej, wyprostowanej sylwetki.
Ze względu na i tak ogromną pracę, jaką wykonuje ten mięsień na co dzień, ważne jest nie tyle wzmacnianie tego mięśnia, ile jego rozciąganie. Jak rozciągnąć mięsień biodrowo – lędźwiowy?
– Przyjmij pozycję klęku jednonóż (jedna noga z przodu w wykroku, druga z tyłu w klęku), kręgosłup prostopadle do podłoża, głowa w jego przedłużeniu.
– Dłonie połóż na biodrach, napnij delikatnie mięśnie brzucha, aby „zblokować” miednicę.
– Wypchnij biodra w przód do momentu, w którym poczujesz ciągnięcie w obrębie dolnej części brzucha, pachwiny, biodra, zostań w pozycji 5-7 sekund.
– Delikatnie napnij nogę tak, jakbyś chciała przesunąć kolano w przód (intencja zgięcia uda), 10-20% siły, utrzymuj to 5-8 sekund, na koniec zrób głęboki wdech, wydech i podczas wydechu postaraj się maksymalnie rozluźnić i odpuścić napięcie.
– Powtórz do pięciu razy.
– Przez 3-6 sekund zainicjuj wyprost biodra (napięcie pośladka), tak jak chciałabyś przesunąć kolano w tył.
Zdjęcie – strona Kalendarza Anatomicznego Marty Pawelec